Piękny trawnik potrafi zachwycić każdego. Mówi się, że jest on wizytówką każdego ogrodu. By prezentował się doskonale, niezbędna jest jego systematyczna pielęgnacja. Jednym z elementów składowych, które wchodzą w proces pielęgnacji ogrodu, jest właściwe podlewanie. Należy o tym pamiętać szczególnie latem, kiedy rośliny w sposób szczególny narażone są na suszę oraz działanie wysokich temperatur. Jak zatem sprawić, w rośliny w naszym ogrodzie otrzymywały optymalną ilość wody? Jakie są najczęściej wykorzystywane sposoby dodatkowego nawadniania ogrodu? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części tekstu.
Najpopularniejsze metody na nawadnianie ogrodu
Niewątpliwie metod, które umożliwiają dodatkowe nawadnianie ogrodu jest całe mnóstwo. Warto wiedzieć również o tym, że istnieje kilka podziałów, wedle których możliwa jest ich klasyfikacja. Podstawowym podziałem jednak jest ten, który pozwala nam wyróżnić podlewanie automatyczne oraz nawadnianie ręczne. Jeżeli chodzi o automatyczne systemy nawadniania ogrodu, należy wspomnieć o tym, że składają się one z kilku części. Wśród elementów składowych wyróżnia się na przykład: zraszacze, mikrozraszacze, systemy nawadniania do korzeniowego oraz linie kroplujące, które umożliwiają nawadnianie kropelkowe. W przypadku nawadniania ręcznego możemy wykonać podlewanie ogrodu za pomocą tradycyjnej konewki lub po prostu przy użyciu popularnego węża ogrodowego. Bardzo popularne jest także używanie przenośnych zraszaczy: statycznych obrotowych oraz wahadłowych. Jeżeli teraz spodziewacie się, że przedstawimy wam idealną metodę nawadniania ogrodu, musimy was rozczarować. Takie rozwiązanie z pewnością nie istnieje, a na pewno nie będzie ona zadowalające dla wszystkich. Nawadnianie ogrodu powinno być dobrane do naszych zielonych oaz indywidualnie. Musimy pamiętać o tym, że zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie mają wady i zalety. Mowa oczywiście o automatycznych systemach nawadniania i nawadnianiu ręcznym. Zanim podejmiemy decyzję o tym, jak zamierzamy podlewać nasz ogród, warto rozważyć najpopularniejsze metody. Jakie nawadnianie sprawdzi się w ogrodzie najlepiej? Co warto wiedzieć o systemach nawadniania? Kiedy powinniśmy pozostać przy nawadnianiu ręcznym? A kiedy warto zainwestować w automatyczny system nawadniania? Spieszymy z odpowiedziami.
Kiedy w naszym ogrodzie sprawdzi się nawadnianie ręczne?
Nawadnianie ręczne stanowi wciąż bardzo popularną metodę dbanie o ogród i dostarczania roślinom niezbędnej ilości wody, a zazwyczaj sprawdza się ono w dwóch przypadkach. Na nawadnianie ręczne warto zdecydować się z pewnością wtedy, kiedy powierzchnia naszego ogrodu nie jest zbyt duża. Drugim warunkiem, który niewątpliwie przemawia za tą metodą, jest możliwość poświęcenia odpowiedniego czasu na wykonywanie tej czynności. I tutaj należy wspomnieć o tym, że nawadnianie ręczne, nawet w przypadku niewielkiego obszaru, bywa zarówno pracochłonne, jak i czasochłonne. W przypadku nawadniania ręcznego możemy pobierać wodę bezpośrednio z kranu lub wykorzystać taką, w którym udało się nam na gromadzić w specjalnych pojemnikach. Drugie rozwiązanie z pewnością jest bardziej ekologiczne, a rośliny z deszczówki niewątpliwie będą zadowolone. Ponadto, dzięki temu możemy zaoszczędzić wodę. Zatem śmiało możemy powiedzieć, że w niektórych przypadkach nawadnianie ręczne będzie rozsądnym wyborem, które z powodzeniem można wykorzystać w niewielkich ogrodach.
Kiedy warto zastosować automatyczny system nawadniania ogrodu?
Właściciele ogrodów, którzy dotychczas skorzystali z ręcznego sposobu nawadniania roślin, wcale nie muszą martwić się, że montaż takiego zautomatyzowanego systemu będzie u nich niemożliwy. Warto wspomnieć, że automatyczny system nawadniania ogrodu możemy zamontować zarówno przed założeniem trawnika, jak i w chwili, gdy ogród jest już w pełni uporządkowany. Pamiętajmy jednak, że dobrym pomysłem będzie zlecenie tych prac specjalistycznej firmie, która oferuje tego typu usługi. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ogród, a zwłaszcza jego wygląd, nie ucierpią. Ponadto dobór odpowiednich komponentów jest naprawdę niezbędny tego, system automatyczny funkcjonował poprawnie. Korzystając z usług odpowiedniej firmy będziemy mieli pewność, Wrzeszcza zamontowane zostaną w sposób rozsądny i jednocześnie zgodny z planem. Po takim montażu naszym zadaniem będzie jedynie kliknięcie w odpowiedni guzik, by rozpocząć równomierne podlewanie przestrzeni w ogrodzie. Ciekawe jest również to, że automatyczny system nawadniania ogrodu pozwala na ustawienie go w taki sposób, uruchamiały się samodzielnie, o określonych porach czy godzinach. Takie rozwiązanie z pewnością jest o tyle korzystne, że nawet jeżeli zapomnimy o podlaniu trawnika lub planujemy wyjazd, będziemy mieli pewność, że naszym roślinom została dostarczona woda.
Jak powinno wyglądać skuteczne nawadnianie ogrodu?
Wy nawadnianie ogrodu było skuteczne, powinniśmy w praktyce zastosować kilka istotnych zasad, które dotyczą tej czynności. Zacznijmy od tego, że ilość dostarczanej wody powinno być w pełni adekwatna do potrzeb oraz wielkości trawnika. Bardzo istotne jest również to, by woda wywala rozprowadzana równomiernie na całej powierzchni ogrodu. Zupełnie niedopuszczalne jest tworzenie się kałuż, które gromadzić będą nadmiar wody. Ponadto, jeżeli chcemy by nasz ogród prezentował się doskonale, powinniśmy systematycznie go podlewać. Istotny jest również do, o jakich porach podlewam ogród. Niewątpliwie najlepiej wykonywać to zadanie wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy promienie słoneczne nie są zbyt mocne i tym samym nie zaszkodzą trawnikowi. Ponadto, w przypadku zraszania ogrodu, jeżeli to czynność wykonywali byśmy w porze najbardziej natężonego promieniowania słonecznego, tak naprawdę rośliny w ogóle tej wody mogłyby nie otrzymać.
Regularność ma znaczenie
To, że rośliny potrzebują wody, nie jest niczym nadzwyczajnym. W tym miejscu możemy przywołać liczby, które pomogą uzmysłowić ogrodnika, jak istotne jest dbanie o to, by odpowiednio nawadniać ogród. Śmiało możemy powiedzieć, że trawnik potrzebuję około 5 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Co więcej, młode drzewa powinny zaś otrzymać jednorazowo około 20 litrów wody, a starsze 50 litrów wody. Duże drzewo ma znacznie większe zapotrzebowanie na wodę w ciągu dnia i wynosi ono aż od 200 do 400 litrów wody. Mówiąc o drzewa, chcę wam uzmysłowić, jak istotne jest podlewanie roślin w ogrodzie. Tak samo wody potrzebują kwiaty, jak i owoce, warzywa, czy krzewy. Przypuszczalnie bardzo wiele osób przy to czy teraz przykład, rośliny przecież czerpią wodę z opadów deszczu, co jest niewątpliwie prawdą. Jednak w okresie wiosennym i letnim często nasze ogrody narażone są na suszę i działanie wysokich temperatury. To niestety szkodzi roślinom, a nieregularne deszcze nie są w stanie zaspokoić ich potrzeb związanych z odpowiednim nawodnieniem. Czynniki te sprawiają, że powinniśmy regularnie dbać o nawadnianie ogrodu. Częste podlewanie trawnika sprawi, że gleba, w której będzie wystarczająca ilość wody, doskonale wpłynie na zakorzenienie się roślin. To rozwiązanie jest również istotny w przypadku trawnika. Przyjmuje się, że kiedy trawnik jest już dobrze zakorzeniony, a trzeciego że nie jest już za nami, możemy go z powodzeniem podlewać, dostarczając mu tyle wody, ile w danym momencie potrzebuje. Wspomnieliśmy o tym, że nawadnianie trawnika najlepiej przeprowadzać rano lub wieczorem. Zwykle warto podlewać go 2 razy w tygodniu, jeżeli jednak temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, częstotliwość tę powinniśmy zwiększyć do 3 razy tygodniowa. Każde nawadnianie trawnika powinno sprawić, że zostanie mu dostarczone nie mniej niż metr sześcienny na każde 100 m kwadratowych. W przypadku gleby lekkiej lub piaszczystej powinniśmy dostarczyć technikowi minimum półtora metra sześciennego na każde 100 m kwadratowych. Jeżeli trawnik występuje na warstwie filcu – strzechy, to ilość wody powinna wynosić nawet 2 m3 na każde 100 m kwadratowych.
Podsumowanie
Wiele osób pewnie zastanawia się, co wybrać do podlewania ogrodu. Na samym początku wspomnieliśmy jednego o tym, że wybór odpowiedniego sposobu nawadniania ogrodu zależny jest od wielu czynników. Własnoręcznie podlewanie ogrodu sprawdza się w przypadku niedużych powierzchni i będzie dobrym pomysłem dla osób, które mogą wygospodarować odpowiednią ilość czasu na tę czynność. Automatyczne nawadnianie ogrodu z pewnością pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu oraz wysiłku, które musielibyśmy włożyć podlewanie roślin. Co więcej, z powodzeniem możemy zaprogramować je tak, by całą pracę wykonywało za nas. Nie musimy obawiać się również, że automatyczny system nawadniania dostarczy naszym roślinom zbyt dużej ilości wody, gdyż zużycie wody również możemy tutaj określić. Jeżeli zależy nam na podlewaniu ogrodu pod naszą nieobecność, z pewnością automatyczny system nawadniania sprawdzi się tutaj doskonale.